Tri EU direktive koje se bave otpadom od plastike, i od posebne su važnosti za Projekt HRPWD, su Direktiva 94/62/EC o ambalaži i ambalažnom otpadu; Direktiva (EC) 2019/904 o smanjenju utjecaja određenih plastičnih predmeta na okoliš (SUP); Direktiva (EU) 2015/720 Europskog Parlamenta i Vijeća od 29.4.2015. kojom se mijenja Direktiva br. 94/62/EC vezano za smanjenje potrošnje laganih plastičnih vrećica. Opće mjere određene su Okvirnom direktivom o otpadu 2008/98/EZ.
Za potrebe praćenja provedbe mjera i napretka prema ciljevima, očekuje se od svake države članice da prenese odredbe direktiva u nacionalne propise te postavi sustav praćenja koji će se koristiti za izvješćivanje te u procesu donošenja odluka. Prema svakoj od direktiva, u Europsku komisiju /Eurostat potrebno je na godišnjoj osnovi dostaviti podatke o potrošnji proizvoda, recikliranju otpada, te druge podatke kojima se dokazuje provedba zadanih mjera.
U Hrvatskoj, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR) određuje strateške smjerove i priprema zakonske akte iz područja gospodarenja otpadom. Prikupljanje podataka, praćenje stanja i izvješćivanje su nadležnost Zavoda za zaštitu okoliša i prirode MINGOR. Zavod putem sustava Registra onečišćavanja okoliša (ROO) prikuplja podatke o vrstama i količinama nastalog, sakupljenog i obrađenog otpada, te ima nadležnost za izvješćivanje podataka i statistika otpada u Europsku Komisiju / Eurostat.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost organizira i vodi sustave „proširene odgovornosti proizvođača“ (npr. za ambalažu, te budući sustav za ribolovne alate), u okviru kojih prikuplja podatke o proizvodima i otpadu od plastike.
Najvažnije odredbe koje reguliraju pitanja otpada od plastike propisane su u Zakonu o gospodarenju otpadom (NN 84/2021) i Pravilniku o ambalaži i otpadnoj ambalaži ( NN 88/15, NN 78/16, NN 116/17, NN 14/20, NN 144/20 ) i Pravilniku o gospodarenju otpadom (NN 106/2022). Za prikupljanje podataka važne su odredbe Pravilnika o registru onečišćavanja okoliša (NN 3/2022).